Yeni Honda CR-V ve Honda i-MMD Hybrid Teknolojisi

Yeni Honda CR-V ve Honda i-MMD Hybrid Teknolojisi

Honda' nın akıllı hybrid teknolojisi olan i-MMD yakıt tasarrufu sağlarken aracın emisyon değerlerini de düşürerek çevreyi koruyor.

Yeni Honda CR-V ve Honda i-MMD Hybrid Teknolojisi

i-MMD (Intelligent Multi Mode Drive)  Hybrid teknolojisi, iki adet güçlü elektrik motoru (biri jeneratör) ile bir adet 2,0 litre hacimli i-VTEC benzinli motoru bir arada kullanıyor. Ayrıca İ-MMD teknolojisi tamamen yenilikçi güç ve aktarma organı ile geleneksel mekanik şanzımana olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor.


i-MMD teknolojisi, mümkün olan en yüksek verimlilik seviyesini sağlamak için “Elektrikli Sürüş”, “Hybrid Sürüş” ve “Benzinli Sürüş” olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapabiliyor.


Elektrikli Sürüş Modu’nda lityum-iyon bataryanın sağlamış olduğu enerji elektrik motoruna yönlendiriliyor  ve elektrik motoruyla tekerlekler harekete geçiriliyor.


Hybrid Sürüş Modu’nda benzinli motor jeneratör olarak görev yapan ikinci elektrik motoruna güç veriyor. Jeneratör olarak görev yapan ikinci elektrik motoru benzinli motordan aldığı güçle diğer elektrik motoru için ilave elektrik enerjisi üretiyor.


Honda CR-V Hybrid, elektrik motoru devredeyken benzinli motorun elektrik üretmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde yakıt ve elektrik enerjisini en verimli şekilde kullanmayı sağlıyor. i-MMD teknolojisi Elektrikli Sürüş, Hybrid Sürüş ve Benzinli Sürüş olmak üzere üç farklı sürüş modu arasında otomatik olarak geçiş yapılmasını sağlıyor. Sürüş modları arasındaki geçişlerde güç ve tork korunduğundan bu geçişler sürücü tarafından hissedilmiyor.


Benzinli Sürüş Modu’nda ise kilitli bir kavrama benzinli motor ile tekerlekler arasında doğrudan bağ kuruyor.


  • Hybrid Drive nasıl çalışır?

Hybrid Drive'da, benzinli motor elektrik jeneratör motoruna güç sağlar, bu da elektrik tahrik motoruna güç verir, böylece benzinli motordan gelen fazla güç, aküleri şarj etmek için kullanılır.

  • Otomobil ne zaman elektrik kullanıyor?

İlk hızlanma ve düşük hızda sürüş için olduğu kadar geri sürüş için de elektrik motoru araca güç sağlamak için aküden elektrik kullanır. Akünün şarj edilmesi gerekiyorsa, motor çalışmaya başlayacak ve jeneratör, enerjiyi motordan tekrar elektriğe dönüştürecek ve aküde saklayacaktır.

  • Aküler rejeneratif frenleme ile nasıl şarj edilir?

Rejeneratif frenleme, boşa harcanan enerjiyi frenlemeden elektriğe dönüştürür ve aküde saklar. Bu tip frenlemede elektrik motoru ters çevrilir, böylece tekerlekleri döndürmek için elektrik kullanmak yerine dönen tekerlekler elektrik üretmek için motoru döndürür. Rejeneratif (üretken) frenleme sistemi sayesinde, yavaşlamak için fren pedalına bastığınızda, tekerleklerin dönüşü ile oluşan hareket enerjisi, jeneratör vasıtasıyla elektrik enerjisine çevrilir. Elektrik üretilebilmek için harekete geçen jeneratör, uyguladığı direnç ile aracın yavaşlamasını da sağlar. Frenleme gücünün ne kadarının jeneratör direncinden, ne kadarının disk ve balatalardan sağlanacağı ise elektronik olarak ayarlanır.

Honda CR-V akıllı hybrid teknolojisi sayesinde şehir içi 5,1 (lt/100 km, şehir dışı 5,7 (lt/100 km) ve birleşik 5,5 (lt/100 km) yakıt tüketir. Hybrid teknolojisi sayesinde CO2 emisyonu 126 g/km' dir. 184 PS (135 kW) güç ve 315 Nm tork üreten hybrid motor, aracı 0'dan 100 km/s  hıza 9,2 saniyede çıkarıyor.

Yorumlar

Daha Fazlası