Triger Kayışı ve ya Zinciri Nedir?

Triger Kayışı ve ya Zinciri Nedir?

Triger kayışı yada zinciri krank mili ile eksantrik milini birbirine bağlayan ve motor zamanlamasını sağlayan parçadır.

Triger Kayışı Nedir, Koptuğunda Ne Olur ve Belli Periyotlarla Değiştirilmesi Neden Önemlidir?

Triger kayışı ve ya zinciri motorunuzun krank mili ile eksantrik milinin senkronize şekilde çalışmasını sağlar. Bu sayede valfler (supaplar) ile pistonlar da senkronize edilmiş olur. Triger kayışı aracınızın motoru için hayati öneme sahip bir parçadır. Triger kayışı koptuğunda motorunuz büyük zarar görür. Örneğin senkronizasyon bozulacağından pistonlar ve supaplar çarpışabilir ve kullanılamaz hale gelebilirler. Triger kayışı kopması oldukça büyük masraflar açabilir.

Triger kayışının (zincirinin) sente ayarının doğru şekilde yapılması da tecrübe ve ustalık ister. Sente ayarı iyi yapılmamış bir araç çekişten düşer, yakıt sarfiyatı artar, düzensiz çalışır ve ilerleyen zamanlarda büyük arızalara neden olabilir.

Bütün bu sebeplerden dolayı Honda aracınızın triger kayışı (zinciri) kesinlikle araç üreticisinin önerdiği aralıklarla kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Hayati öneme sahip bir parça olduğundan değişim kesinlikle orijinal kayış kullanılarak ve yetkili serviste yapılması önem kazanmaktadır.

Honda orijinal triger kayışı, aracınızın fabrika çıkışlı parçasıyla birebir aynı üründür ve aracınıza tam uyumludur. Maksimum dayanıklılığa sahiptir ve çatlamalara karşı dirençli malzemeden üretilmiştir. Yan sanayi ürünlerin kalitesinden emin olmak ise imkansızdır. Orijinal olmayan kayış yada zincir kullanmak aracınızın motorunu kesinlikle riske atar.

Triger kopması ve sente ayarının düzgün yapılmaması büyük masraflı arızalara neden olur  ve arıza meydana geldiğinde muhatap bulabilmek önemlidir. İlerde karşınıza çıkabilecek triger kayışı kaynaklı arızalar da muhatap bulabilmeniz açısından, triger kayışını Honda motorları üzerine uzmanlaşmış yetkili servislerde yaptırmak en doğru tercih olacaktır.

Aracınız zincirli ise değişim periyodu kayışa göre çok daha uzundur.  Fakat zincir gerginliği bozulabilir ve ya zamanla zincirde uzama meydana gelebilir. Zincir gerginliği bozulduğunda yine uzman kişilerce zincir gerginliğinin ayarlanması gerekir. Zincir gerginliğinin bozulması da araç çekiş düşüklüğüne ve yakıt sarfiyatına neden olur.

Yorumlar

Daha Fazlası