Trafik Sigortası ve Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Trafik Sigortası ve Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

Trafik Sigortası ve Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler. Honda araçlar garanti kapsamında kaskodan Nasıl etkilenir.

Zorunlu trafik sigortası ve Kasko

Trafik sigortası poliçeleri, trafikte araç kullanıcılarının hatası sonucu karşı taraf için oluşabilecek maddi ve manevi ( kaza, ölüm, sakatlanma, vb., araç hasarı, vb)zararların parasal yönden karşılanmasını teminat altına alan maktu evraklardır...

Trafik Sigortası Neye göre Belirlenir? Sigorta yaptırmak Zorunlu mu?

Ülkemizde trafikteki araçların tamamı trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Sigorta şirketleri,  kişinin yaşını, eğitimini, kullandığı aracı, araç rengini ve birçok kriteri istatistiksel programlarla analiz eder ve poliçesini risk ölçümlemeleri sonucunda kişiye özel fiyatlandırır. Trafik sigortasında devlet son yıllarda, araçların kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilen ücretlendirme politikalarını belirlemiştir. Yani ticari ya da hususi araç için çıkabilecek en üst trafik sigortası poliçe ücreti bellidir. Riskin yüksek olduğu bazı kullanıcılarda trafik sigorta poliçeleri tavan fiyattan kesilse dahi fiyatlar sabit tutulduğundan riski gerçek anlamda fiyatlandıramayan sigorta şirketleri bu kullanıcılara poliçe kesmek istemiyor olabilirler. Acenteniz, sistem fiyat vermiyor, ekran kapalı işlem yapamıyoruz şeklinde ifadelerde bulunabilir. TC ticaret yasalarına göre faaliyet alanını içeren ticari işlemlerde satıcıların satmama hakkı yoktur. Uygun olmayan talep, stoklarda olmama durumları ya da mücbir sebepler hariç, satıcıların ben satmıyorum deme şansı yoktur.  Normal şartlarda serbest piyasa ekonomilerinde satış fiyatlarına müdahale edilmez, lakin zorunlu işlemlerde fiyat politikalarının devlet tarafından kontrol edildiği durumlar olabiliyor. Yüksek riskli grup düşük riskli grupların fiyatlarını biraz yükselterek ortalama risk dağıtılmış oluyor. Buna rağmen sigorta şirketleri karlılıklarını korumak için kesmeme yoluna gidebiliyor. Bu tip durumlarda sigortalar birliği, hazine müsteşarlığı, ticaret bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlara başvurabilirsiniz.

Kasko Poliçesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko poliçeleri zorunlu poliçeler değildir. Kişiler kendileriyle ya da araçlarıyla ilgili veya karşı taraflar için trafik sigortasının teminatları dışında kalan oluşabilecek maddi ve manevi zararların parasal yönden teminat altına alınmasıdır. Kasko poliçelerinde fiyatsal bir sınır yoktur. Kişinin risk ölçümlerine ve taleplerine göre kişisel fiyatlar çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken konu teminatlardır. Çoğu kişi kasko poliçelerinin detaylarını okumaz. Acente, teminatları değiştirerek aynı sigorta şirketinden aynı kişi için farklı farklı fiyatlarda kasko poliçesi oluşturabilir.

Kasko Fiyatları Neden Farklılık Gösterir?

Teminat miktarları, anahtar kaybı, ikame araç süresi, doğal afet hasarı, Vandalizm, yaralanma, sakatlık, ölüm teminat miktarları, 0 araç klozu  ( 0 araçlarda 1 yıl içinde pert durumunda  aracın rayiç fiyatı değil, o anki 0 fiyatını ödemesi), muafiyetler, (pert durumunda rayiç değerin 100 de 80 i ödenir, 1000 tl ye kadar kendin öde, servis anlaşması sadece sigortacının belirlediği servisler, cam hasarı karşılanmaz, orijinal parça değil yan sanayi parça ve benzeri  muafiyetler, tamir metodları) araç kasko fiyatlarında belirleyici kriterlerdir. 

Honda Marka Araçların Kaskosu

Garanti kapsamındaki araçların birçok markada ve özellikle Honda da garantiyi olumsuz etkileyecek tamir metotlarını içeren poliçelerden uzak durmak yararınıza olacaktır.

 Servisinizin anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerini ve güvenilir kurumsal acenteleri tercih etmek büyük oranda sizi hukuki risklerden ve mağduriyetlerden uzak tutar. Aynı sigorta şirketinden kesilen poliçelerde şayet teminatlar aynı ise acenteden acenteye fiyat değişmez. Acente sistemsel olarak fiyatta ekleme ve çıkarma yapamaz, ancak şirin gözükmek için anlayamayacağınız teminatlarda oynama yaparak fiyatı düşürebilir. Kasko poliçelerinizi dilediğiniz zaman iptal ettirebilir, kalan paranızı iade alabilirsiniz. Şayet kredi kartıyla ödeme yaptıysanız + bakiye olarak kredi kartınıza kalan kısım iade edilir.

Kasko Yaptırırken Dikkat!

Aracılardan uzak durmak mantıklıdır, home ofis çalışan bu işlerle ilgilenen iyi kötü çevre edinmiş yada daha önce acentede çalışmış şahıslar kendi çevresine komisyon karşılığında poliçe satışı yaparlar acenteleri yoktur ve anlaştıkları acentelere poliçe kestirirler. Siz parayı aracıya verirsiniz oda sizin adınıza kendi kredi kartından çektirip işlem yapabilir poliçe bitim tarihinden 2 ay ya da daha önce iptal ettirip kalan parayı kendi kredi kartına geri alabilir. İletişim bilgilerine kendi bilgilerini girdiği için sigorta şirketinden mesaj veya e mail yoluyla gelen bildirimler aracıya düşer. Böylelikle siz kaskom var zannedersiniz ama çoktan iptal edilmiş olabilir. Bu şekilde insanları kandıran aracıları bırakın acenteler bile var. Bu yüzden güvenilir kurumsal yerleri tercih edin. Birde acentenizde çalışan kişiler işten ayrılmış olabilir, acentenizle iletişiminizi sabit hat üzerinden yapmaya özen gösterin. Unutmayın şahıslar geçici kurumlar kalıcıdır.

Sonuçta haklı olduğunuz ispatlı süreçlerde bile durum sandığınızdan daha karmaşık ve uzun bir hale dönüşebilir.

Şöyle bir sıralayalım,

Sigorta şirketi seçimi:     Servisinizin anlaşması olduğu, ödeme kapasitesi yüksek markalar

Acente seçimi:                 Güvenilir, kurumsal

Teminatlar:                        İnceleyin ve belirleyin

Aracılar:                               Uzak durun

İletişim :                              Sabit hat üzerinden

Kontrol:                               Kasko poliçenizi belli aralıklarla poliçe numarası üzerinden aktif mi kontrol edin.

Yorumlar

Daha Fazlası