Otomobilde Yasal Garanti Süresi Ne Kadar? Honda Otomobiller Garanti Nedir?

Otomobilde Yasal Garanti Süresi Ne Kadar? Honda Otomobiller Garanti Nedir?

Otomobilde Yasal Garanti Süresi Ne Kadar?Garanti Kapsamı Nedir? Garanti Kapsamından Yararlanılacak Durumlar Nelerdir?

Otomobiller ve Garanti Süreci

Otomobilde Yasal Garanti Süresi Ne Kadar?

Ülkemizde otomobiller için yasal garanti süresi genel oalrak 2 yıl ya da 60.000km hangisi önce dolarsa şeklindedir. Bu garanti araçların kullanıcı kaynaklı olmayan hava ve doğa şartları sonucu oluşmayan ya da hasar, kaza kaynaklı olmayan durumlarda geçerlidir.

Garanti Kapsamı Nedir?

Otomobillerde, kullanıldıkça bazı sarf ve bakım malzemelerinin yıpranması ve bitmesi doğaldır yada bazı sistemlerin ayarlarının bozulması normaldir. Bu ürünlerde garanti kapsamına girmez örnek verecek olursak, üretici talimatları doğrultusunda değişmesi gereken işlerliğin düzgün ve standartlar dahilinde çalışmasını sağlayan bakım elementleri  motor yağı, şanzıman yağı, yakıt filtresi, yağ filtresi, fren hidrolik sıvıları, hava ve polen filtreleri, tapa pulları, kayışları, bobinleri, bujileri, radyatör sıvısı vb gibi.

Birde yol ve kullanım şartlarından kaynaklanan durumlar var, rot ayarı, lastikler, lastik balans ayarları, subap ayarları, fren balatası, fren diski, klima gazı, baskı balata, anahtar pilleri, sile geç lastikleri, akü(akünün durumu biraz farklı onu ayrı bir başlık altında inceleyelim), far ve stop ampülleri, güvenliği yada aracın çalışma prensibini etkilemeyen trim sesi şikayetleri vb gibi. Bunlarda garanti kapsamının dışında olan durumlardır.

Bununla birlikte, doğa ve hava şartlarında karşılaşılabilecek garanti kapsamında olmayan durumlara örnek olarak, asit yağmurları, dolu yağması, çeşitli kimyevi ortama maruz kalma (azot fabrikası, boya fabrikası gibi havayı olumsuz etkileyen ve kükürt salınımı yüksek olan bölgeler), kuş pisliği, ağaç reçinesi, güneşe uzun süre maruz kalma sonucu yanık oluşması ya da renk solması gibi durumlar verilebilir.

 • Kullanıcı kaynaklı ve 3. Şahısların dahil olduğu garanti kapsamına girmeyen durumlara değinelim, direksiyon simidi, vites topuzu, koltuklar gibi deri yada kumaş materyallerin insan terine, kimyevi temizleyici, alkol türevli ürünlere maruz kalması sonucu oluşacak yıpranmalar, renk solmaları, yüzük yada tırnak çizmeleri, birleşim ipliklerinin kesilmesi gibi durumlar, sürtünmeden kaynaklı koltuk deformasyonları ve oluşacak şekil bozuklukları, yarım kontakta elektronik işlevlerin kullanılması sonucu akünün şarzsız kalması ve aracın çalışmaması durumu, kötü yakıt kaynaklı oluşacak diğer sorunlar, boya koruma seramik kaplama, motor koruma, koltuk koruma, deri koruma gibi uygulamaların yapılmasında kullanılanılar kimyevi ürünlerin açacağı problemler garanti kapsamında değerlendirilmez.   

Garanti Kapsamından Yararlanılacak Durumlar Nelerdir?

Garanti kapsamında bu süre boyunca neler değerlendirilir, 

 • Dışarıdan müdahale olmadığı sürece motor ekipmanları ve motor, 
 • Şanzıman, 
 • Elektronik donanım, sil geç motorları, cam motorları, 
 • Abs modülatörü, ebd sistemleri, 
 • Yol bilgisayarı, sensörler, müşürler, fren sistemleri, 
 • Krank, differansiyel, multimedia sistemi, gösterge paneli, dinamo, 
 • Direksiyon kutusu, iklimlendirme sistemleri, diğer iletken  sistemler, 
 • Aracın boyası, far sistemleri, diğer motorlu ve elektronik aksam, düğmeler ve donanımsal fonksiyonlar vb.

Garantinin Devam Etmesi Nelere bağlıdır?

Bu garantinin sağlıklı devam etmesi için özellikle MOTOR ve ŞANZIMAN için üretici talimatları doğrultusunda araç bakımlarının yetkili servislerde eksiksiz ve düzenli yaptırılması gerekiyor. Buraya özellikle dikkat çekmek istedim ve netlik kazandırmak açısından soru cevap şeklinde devam etmek mantıklı olacak.

 • Soru: Ben aracıma hiç bakım yaptırmadım ve aracımı alalı 1 yıl 10 ay oldu, aracım 45.000km de aracımın motorunda bir sıkıntı yok benim aracımın sol arka camı çalışmıyor inip kalkmıyor cam kaldırma motoru arızalanmış. Bu işlemi bedelsiz garanti kapsamında yaptırabilirmiyim?
 • Cevap:  Evet yaptırabilirsiniz. Lakin aracınızın km’si 60.000’i geçseydi ya da aracınızı satın alalı 2 yılı geçseydi. (Bunlardan birinin geçmesi yeterli) bedelsiz garanti kapsamında yaptıramazdınız.


 • Soru:     Ben aracıma hiç bakım yaptırmadım ve aracımı alalı 1 yıl 10 ay oldu, aracım 45.000km de aracımın motoru arızandı ve servise götürdüm, motorun değişmesi gerektiğini söylediler. Bu işlemi garanti kapsamında bedelsiz yaptırabilir miyim?
 • Cevap:  Hayır, yaptıramazsınız çünkü üretici talimatlarına uymadınız.

2 yıl ya da 60.000km ye kadar olan yasal zorunlu garanti süreci her markada aynı şekilde işliyor.

Honda’ da işler nasıl yürüyor? Honda Garanti Süreci

 • Honda da diğer markalar gibi aynı sistem ve şartlarda 2 yıl yada 60.000km garanti verme zorunluluğu var. 
 • Honda firması +4 yıl ve +90.000km daha fazla garanti süresi veriyor ve bunu siz aracı satın alırken bir sözleşmeyle etkin hale getiriyor ve bunu şartlara bağlıyor.
 • 6 yıl ya da 150.000km garantinin sağlıklı devam edebilmesi için araç bakımlarının üretici talimatlarında düzenli aralıklarda, eksiksiz, aksesuar, hasar onarım gibi tüm işlemlerin yetkili serviste yapılması gerekiyor.
 •  Bu şartların sağlanmaması durumunda araç satın alım sözleşmesiyle sabit 2 yıl ya da 60.000km garanti kapsamına geri düşüyor.

Garanti kapsamında ki (6 yıl yada 150000km) Honda araçlar model yılına göre 7000 ile 15000 tl daha yüksek rakamlarda satılabiliyor. Fiyat aralığı geniş çünkü Crv’lerde hayli fark ediyor.

İkinci el bir Honda alırken garantisini mutlaka sorgulayın.. Birçok özel servislerde müşteri kazanmak için garanti bozulmuyor, blok muafiyeti var şeklinde yanıltıcı bilgiler veriliyor, o 2 yıl yada 60.000km kadar olan garantiyle ilgili bir durum, ayrıca orijinal parça kullanması gerekiyor, gerçek orijinal parçayı da yetkili servisten satın alması lazım yada Avrupa dan ithal etmesi lazım her iki durumda da fiyatta yetkili servisle fark oluşmuyor.

Yorumlar

Daha Fazlası