Orijinal Honda Akülerinin Standart Akülerden Üstün Yanları

Orijinal Honda Akülerinin Standart Akülerden Üstün Yanları

İdeal koşullarda bile, tüm araç aküleri zamanla aşınır. Aşırı yaz sıcaklığı ve kış soğuğu, akünün ömrünü daha da kısaltabilir.

Araç Aküsünün Yapısı

Aküler temel olarak plakalar(+ ve - kutuplar), seperatörler (ayırıcı), elektrolit (sülfirik asit) ve bunların içinde bulunduğu kutudan oluşur. Seperatörler, plakaların (+ ve - kutupların)birbirine değmesini engelleyen aynı zamanda iyon geçişine engel olmayan ayırıcılardır. Elektrolit ise iyonların plakalar arasında taşınmasını sağlayan seyreltilmiş sülfirik asittir. Plakalar ise bir ızgara üzerine özel bir hamurun sıvanması ile elde edilir.

Burada akünün kalitesini plakaların yapıldığı alaşım ve kullanılan seperatör belirler diyebiliriz.

Orijinal Honda Akülerinin Standart Akülerden Üstün Yanları

Yüksek Dayanıklılık

Orijinal Honda aküler kendi kendine boşalmaya karşı dirençlidir. Plakalarında kullanılan özel alaşım sayesinde standart akülere oranla %60' a kadar daha uzun süre dayanabilir.

Sıcak havalarda akülerin marş basma güçleri artar ancak buna paralel olarak korozyonda artar. Honda orijinal akülerinin plakaların yapımında kullanılan patentli selenyum alaşım, sülfirik asitin nüfuz etmesini kontrol etmeye ve korozyon etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Yüksek Çalışma Performansı

Üstün polietilen seperatörler titreşimin sebep olduğu hasarı en aza indirir, plakaların birbirine değmesine engeller. Yüksek iyon geçirgenliğine sahiptir.

Soğuk havalarda akülerin marş güçleri azalır. Honda orijinal aküleri kullanılan düşük dirençli seperatörler sayesinde çok soğuk havalarda bile yüksek çalıştırma performansı sunar.

Uzun Süre Bakım Gerektirmez

Orijinal Honda aküleri aşırı şarjı önleyerek elektrolit kaybını engeller. Bu sayede daha uzun süre elektrolit ilavesi ve bakım gerektirmez.Bakımı en aza indirmek için özel olarak tasarlanmış sınıfının en iyi havalandırma kanallarına sahiptir.Sodyum sülfat katkı maddesi, akünün daha etkili şarj olmasına ve şarjı daha uzun süre tutmasına yardımcı olur.

Ayrıca start stop özelliğine sahip Honda araçlarında mutlaka Honda EFB aküsü kullanın. Start stop özellikli araçlarda standart akü kullanmak start stop sisteminin çalışmamasına neden olur ve akü ömürleri çok kısa olur.

Start stop özellikli araçlar her startta yüksek akım çektiğinden mutlaka yüksek performanslı ve ekstra uzun ömürlü Honda EFB aküsü kullanılması gerekir.

Yorumlar

Daha Fazlası