Honda Wuhan Korona Virüse Paydos Dedi

Honda Wuhan Korona Virüse Paydos Dedi

Çin'in Hubei eyaleti başkenti Wuhan'da bulunan Honda tesisleri yeniden tam kapasite çalışmaya başladı.

Korona virüs (COVID-19) küresel ekonomiyi etkilemeye devam ederken salgının başlangıç yeri olan Çin’in Wuhan kentinde hayat normale dönmeye başladı. Önemli bir sanayi kenti olan Wuhan’da Honda’nın birçok tesisi bulunmakta.

Honda Wuhan yönetici yardımcısı Li Shiquan şehrin karantinadan çıkması ile birlikte tesislerinin artık yüzde yüz kapasite ile çalışmaya başladığını belirtti. Çalışanların maske taktığı, birbirlerine bir metreden daha fazla yaklaşmadığı ve sürekli ateş ölçümleri yapılarak bantlarda olduğu bildirildi.

11 Mart’tan bu yana kademeli olarak çalışmaya başlayan tesisler bir ay sonra tam kapasiteye ulaştı. 12.000 çalışanın yüzde 98’i tesislere dönmüş durumda. Geçen yıl 800.000 araç üreten tesiste virüs nedeniyle oluşan üretim eksiğinin günlük 8 saat olan mesaiye 1.5 saat eklenerek kapatılması hedefleniyor. Nitekim günlük 1060 aracın üretildiği tesislerde bugün 1237 araç üretilmiş.

Dünyadaki ve Türkiye’deki birçok otomotiv şirketinin tedarik zincirinde yaşadığı aksaklıklar ve korona virüsün çalışanlarına bulaşma riski nedeniyle üretime ara verdiği böyle bir dönemde Honda’nın önemli tesislerinin yeniden faaliyete geçmesi arz boyutunda elini güçlendirecek gibi. Talebin ise ne zaman eski gücüne kavuşacağı virüsün etkisini yitirmesi ve piyasaların normale dönmesi ile ancak mümkün görünüyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Daha Fazlası