Honda VTEC ve i-VTEC Motor Teknolojisi Nedir?

Honda VTEC ve i-VTEC Motor Teknolojisi Nedir?

VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Vontrol System) Hondanın "Değişken supap zamanlaması ve açılma kontrolü" teknolojisine verdiği isimdir. Honda bu teknolojini mucididir.

VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control System) Hondanın "Değişken supap zamanlaması ve açılma kontrolü" teknolojisine verdiği isimdir. Honda bu teknolojini mucididir.

Honda VTEC motorlar emme supaplarının hem açılma zamanını hem de açılma miktarını arttırabilirler. Bu değişken subap zamanlaması ve subap açıklık kontrolü sayesinde düşük devirlerde supap açık kalma süresi kısaltılarak ve açıklığı azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanır. Güce ihtiyaç duyulan yüksek devirlerde ise subap açık kalma süresi ve açıklığı arttırılarak (bu sayede silindirlere daha fazla hava ve yakıt alınır) motordan maksimum performans alınır.

Honda VTEC motorlarda silindir başına iki emme supabı ve iki egzoz supabı bulunur. Eksantrik milinde bu iki emme supabını kontrol eden 3 adet kam bulunur. Bunlardan iki tanesi normal kamlar iken ortadaki uzun kamdır. Normal sürüşlerde bu iki adet kam supapları açar. Performansa ihtiyaç duyulduğunda ise bu iki kam ortadaki uzun kam ile bir pim vasıtasıyla bağlanır ve beraber hareket ederler. Bu uzun kam supapların daha fazla açılmasını sağlar. Böylece silindirlere daha fazla hava ve yakıt alınır ve istenilen yüksek güç elde edilmiş olur.

VTEC teknolojisi sadece 3000 devir üstünde uzun kamlar devreye girebiliyordu. İ-VTEC motorlarda sistem daha da geliştirildi ve tüm motor devirlerinde ihtiyaç duyulan güç ve torka göre subap açıklıkları değiştirilebilir hale geldi.

Yorumlar

Daha Fazlası