Honda VSA sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Honda VSA sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

VSA Honda' nın Araç Denge Kontrol Sistemidir.

Honda VSA sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Honda VSA (araç denge kontrol sistemi) teknolojisi, ABS (Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi), TCS (çekiş kontrol sistemi), EBD (elektronik fren güç dağılımı), yanal kayma kontrol sistemi gibi sistemleri de kullanarak aracın dengeli bir şekilde hareket etmesini sağlayan sistemdir.

Aracın arkadan ve önden kayması, virajlarda savrulması ve kaygan zeminde kontrolsüz kalkış yapması, ani direksiyon manevrası gibi durumlarda devreye girerek aracın rotasından çıkmasını, savrulmasını engeller ve aracı yolda tutar. Bütün bunları ABS, TCS, EBD ve yanal kayma kontrolü sistemlerini ve araçta bulunan tekerlek hız sensörü, direksiyon açı sensörü vb. sensörleri kullanarak yapar.

Araç önden yada arkadan kaymaya başladığında, doğru zamanda doğru tekerleğe frenleme yaparak aracı gerçek rotasında tutar. Virajlara hızlı girildiğinde gerekirse motor torkunu düşürür ve ön iç tekerleğe fren uygulayarak aracın savrulmasını ve kendi çizgisinde yola devam etmesini sağlar.


Araç tekerlekleri kaygan zemindeyken ve ya tekerlekler farklı sürtünme yüzeylerine sahip zeminlerdeyken yola tutunamayan lastiğe frenleme uygulayarak motor torkunu diğer tekerleğe aktarır ve aracın dengeli bir şekilde kalkış yapmasını sağlar.

Yorumlar

Daha Fazlası