Honda ECON Nedir, Ne İşe Yarar, Ne Zaman Kullanılır?

Honda ECON Nedir, Ne İşe Yarar, Ne Zaman Kullanılır?

İşe yaramadığı düşünülen ECON modu ne zaman faydalıdır ayrıntılı bir şekilde açıkladım.

Otomatik vites Honda araçlarımızda ECON tuşu ile ilgili çeşitli soru işaretleri akla geliyor. Bu konuda aydınlatıcı bilgiler vermek istiyorum.

ECON tuşu açık olduğunda:


1. Gaza bastığınızda alacağınız tepkiyi düşürür. Motor devrinin en düşük ve en yüksek noktalarda değil de ortalamada kullanılmasını sağlar. 30 km hızı geçmeyip çok dur-kalk yaptığınız yollarda ciddi yakıt tasarrufu sağlar.


2. Hız sabitleyici ile giderken yokuş çıkmaya başlarsanız hızınız sabit kalmayıp düşerek yakıt tasarrufu sağlar. ECON kapalı iken yokuş çıkacak bile olsanız yakıt tüketimi artarak hızınız sabit kalacaktır. 


3. Klima fandan yardım alarak çalışır. Bu nedenle daha yavaş soğutur böylece tasarruf sağlar.

 

4. Vites değişim noktalarını değiştirir. Hızlanmak için gaz verdiğinizde 5.vitesten 4.vitese düşer birden 3. ya da 2. vitese düşmez. Böylece hızlanma yavaş olur ama yakıt da az tüketilir. 


Özetle ECON modu ile aniden hızlanamazsınız. Düz yolda klimasız sabit bir hızda gidiyor ve ani hızlanma yapmıyor iseniz ECON modu açık ya da kapalı olsa da aynı yakıtı tüketirsiniz. Düz olmayan bir yol bile olsa ani hızlanma ya da yavaşlama yapmıyor iseniz yakıt tüketiminiz ECON açık ya da kapalı olsun yine benzer olacaktır. 


Yorumlar

Daha Fazlası