Honda Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliği

Honda Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliği

Honda Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliğinin ekranda DPF uyarısı çıktığı andan itibaren yapılması gerekir.

Honda Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliği

Honda Dizel Partikül Filtresi (DPF) Temizliği

Dizel Partikül Filtresi egzoz gazı içerisindeki partikülleri (kurum ve katı parçacıklar) filtreler ve doğaya salınımını engeller. DPF katalitik konvertöre takılmıştır.

Aracınızı kullanırken egzoz sıcaklığı yeterli seviyeye gelirse bu kurumlar kendiliğinden yanar. Fakat sürekli düşük devirlerde şehir içi araç kullanıyorsanız arcınızın DPF'si zamanla tıkanır ve motor arıza lambası yanar.

Dizel araçlar motorin kullandığından dolayı kurum üretirler. Bu kurum DPF içerisinde zamanla birikir. İlerleyen zamanlarda aracın performansının, çekişinin düşmesine ve yakıt miktarının artmasına neden olur. Biriken bu kurumların yakılarak DPF' in temizlenmesi gerekir. Bunun için egzoz gazının sıcaklığının yükseltilmesi gerekir.

Yüksek sıcaklıkta sürüş yaparken DPF periyodik olarak toplanan partikülleri yakar. Partiküller yakıldığında, egzozdan beyaz bir duman çıktığını ve ortalama yakıt tüketiminin arttığını fark edebilirsiniz. Bu geçici ve normaldir. Kimyasal reaksiyonun gerçekleştirilebilmesi için DPF’nin yüksek ısıda çalışması gerekir.

Sürüş sırasında çok amaçlı bilgi ekranında yukarıdaki sembolünü görürseniz, DPF’ni yenilemeniz (DPF temizliği ) gerekir.  Aracınızı 60 km/s’nin üzerindeki bir hızda sembol kaybolana kadar kullanınız. Konvertörü yakma sıcaklığına ulaştırmak ve partikülleri temizlemek yaklaşık 20 dakika sürecektir.

Eğer sembolü görmezden gelir ve DPF’ni yenilemezseniz, çok amaçlı bilgi ekranı DPF uyarı sembolüne (DPF simgesi ve ünlem işareti beraber yanar ) geçer.

Eğer bu olursa, aracınızın en kısa sürede servise götürünüz. Çok amaçlı bilgi ekranındaki uyarı sembolünü sürekli görmezden gelmek, DPF’nin partiküller (kurum ve katı parçacıklar) tarafından tıkanmasına sebep olur, bu da DPF’ne ve emisyon kontrol sistemlerine zarar verir.

Partikül birikmesini asgariye indirmek için, daima önerilen kaliteli dizel yakıtı kullanınız.

Yorumlar

Daha Fazlası