Honda’dan LPG’li Araçlara Özel Teknoloji: Honda ECO

Honda’dan LPG’li Araçlara Özel Teknoloji: Honda ECO

Honda mühendisleri tarafından hayata geçirilen özel ECO teknolojisi sayesinde LPG’li araç sahipleri araçlarını uzun yıllar kullanmayı sürdürebiliyor.

Honda Civic Sedan modeli ile hayat bulan ECO teknolojisi, aynı donanıma sahip iki modeli yakıt türü bakımından birbirinden ayırıyor. ECO teknolojisi fabrika çıkışı olduğu için araca LPG tankın entegrasyonu fabrikada gerçekleştiriliyor. Bu da tankı eklemek için delme işleminin önüne geçiyor ve aracın herhangi bir yerinde deformasyona neden olmadan, hem aracın aeodinamik yapısını hem de orijinalliğini korumaya yardımcı oluyor. Bu sayede sürücüler Honda garantisi ile araçlarını uzun yıllar sorunsuz kullanabilme imkanı yakalıyor.

Bunun yanı sıra ECO teknolojisine sahip Honda araçların elektronik bağlantıları da Honda güvencesi ile yapılıyor; kullanıcılarına güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. Ek olarak LPG’nin düşük yakıt tüketimi sağlaması nedeniyle ECO araçların çevre dostu bir kullanım sağlıyor.

Honda fabrikalarında üretilen ECO araçlar, içerisine LPG yakıt tankı ve bağlantı sistemlerinin eklenmesi gibi bazı farklar ile benzinli Honda modellerinden sıyrılıyor. Örneğin LPG yakıt tankı nedeniyle Honda’nın ECO teknolojiye sahip araçlarından biri olan Honda Civic Sedan ECO, benzinli versiyonundan daha ağır. Buna ek olarak ECO araçların yakıt deposunun kapağını kaldırdığımızda bu alanda benzin ünitesinin yanı sıra güvenlik nedeniyle %80’i doldurulabilir durumda olan LPG dolum ünitesinin de yer aldığını görüyoruz. Ayrıca ECO araçlarda stepne yuvası gizlenmiş olduğundan bagaj hacmi benzinli modellere göre biraz daha küçük. ECO araçların benzinli araçlara göre sahip olduğu son yapısal fark ise dijital gösterge ekranına entegre edilmiş LPG deposu ibaresi. Benzinli ve ECO araçlar arasında bu özellikler dışında yapısal anlamda herhangi bir farklılık bulunmuyor.

 ECO araçlar ve benzinli araçların çalışma sistemlerinin birbiriyle aynı olduğunu söylemek mümkün. ECO araçlarda “LPG Mode” ifadesinin yer aldığı tuşa basılarak LPG ve benzin modları arasında kolaylıkla geçiş sağlanabiliyor bu sayede de sürücüler LPG ya da benzin kullanmak istedikleri anlarda direksiyonun sol tarafında bulunan düğme ile diledikleri seçimi yapabiliyorlar. Sistem son derece hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale geliyor.


Fabrika çıkışı LPG’li Honda araçların fiyatları ise benzinli versiyonlarından daha yüksek. Honda Eco teknolojisi ile üretilen bu araçlar yakıttan tasarruf etmek isterken performanstan ödün vermek istemeyen kullanıcılar için adeta bir devrim niteliğinde.

Yorumlar

Daha Fazlası