Honda’dan İlk Seri Üretim Elektrikli Otomobil: SUV e: Concept

Honda’dan İlk Seri Üretim Elektrikli Otomobil:  SUV e: Concept

Salgın döneminde düzenlenen en büyük ticari fuar olan Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı’nda, bu yıl Honda standının yıldızı ise Çin’e özel ilk seri üretim elektrikli otomobil olan Honda SUV e: Concept.

5 Ekim tarihine kadar sürmesi planlanan 2020 Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı, dün kapılarını ziyaretçilerine açtı. 5 gün boyunca devam edecek büyük fuarda otomotiv devleri son model araçlarını sergileyecekler.

Honda yeni elektrikli aracının ön gösterimini geçtiğimiz haftalarda yayınladığı dijital çizim ile yapmıştı. Yayınlanan bu teaserda, otomobilin LED farlarının ve aydınlatmalı Honda logosunun altında yer alan LED ışık şeridiyle kaplı ön kısmı dikkat çekiyordu. 26 Eylül tarihi itibariyle de resmi olarak piyasaya sürülen bu modelin “SUV e: Concept” olduğunu öğrendik. Elektrikli SUV konseptli bu model, Honda’nın ilerleyen süreçte Çin’de üretime alınacak ilk elektrikli aracı olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Markanın şehir otomobili olan Honda e’den sonra ikinci elektrikli otomobili olarak üretilen SUV e:Concept’in Nissan Ariya ve Tesla Model Y ile arasında boyut itibariyle büyük benzerlikler var.

Yeni nesil Honda Sensing güvenlik paketinin yanı sıra yapay zeka asistan ara yüzü, akıllı telefon bağlantısı ve gelişmiş bağlantı teknolojisi aracılığıyla kablosuz güncelleme imkanı sunan Honda Connect ile donatılacağı söylenen yeni modelde oldukça geniş bir ön kamera açısı ve aracın çevreyi daha iyi algılamasını sağlayacak 360 derecelik radarı bulunuyor. Bu sayede araç; gelişmiş tanıma, tahmin ve uyarı sistemlerine sahip olmasının yanında trafikte karşılaşabileceği tehditlere karşı da tepki verebilecek.

Uzun kaputlu bir gövdesi ve çerçevesiz pencerelere sahip iki büyük kapısı olan Honda SUV e’nin eğimli bir tavan çizgisi ve arka camı bulunuyor. Bu özellikleri ile Honda SUV e: Concept mevcut SUV serisinden de ayrışıyor.


Yatay LED farı ile arka lambaları birbirine benzer bir yapıya ve görünüme sahip olan Honda SUV e: Concept’in alt bölümünde bulunan ışıklı Honda logosu ise araca daha modern ve şık bir görünüm kazandırıyor. Marka bu konuda henüz herhangi bir açıklama yapmış olmasa da SUV e: Concept modelinin sürüş yüksekliği bakımından cömert göründüğünü söylemek mümkün.

Araç içi fotoğrafları henüz yayınlanmayan Honda SUV: e konsepti için şimdilik yalnızca yapılan üç dış çekimle yetinmek zorundayız. Aracın üretim versiyonunun ise 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

Şangay Otomobil Fuarı ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen 2020 Pekin Otomobil Fuarı’nda markanın en çok ön plana çıkan modeli SUV e: Concept olsa da, plug – in hibrit sistemle donatılan ilk aracı CR-V PHEV de yer alıyor. Honda bu yılki standında tamamen yeni seri üretim olan SUV e: Concept ve CR – V PHEV’in yanı sıra farklı elektrikli modeller de sergiliyor.


Yorumlar

Daha Fazlası