Honda'dan Araçlarına Özel Antivirüs Maskesi

Honda'dan Araçlarına Özel Antivirüs Maskesi

Covid-19 pandemisi, başta sağlık sektörü olmak üzere hayatın pek çok alanında olumsuz ve yıkıcı etkilere neden oldu. Her ne kadar içinde bulunduğumuz süreçte aşılama çalışmalarına başlanmış olsa da koronavirüsün olumsuz yansımaları devam ediyor. İnsan hayatında psikolojik anlamda da büyük izler bırakan covid-19 pandemisi, özellikle ilk ortaya çıktığı dönemde otomobil pazarında göz ardı edilmesi çok zor olan negatif etkiler yarattı. Büyük küçük fark etmeksizin birçok ülkede kötüye giden ekonomi, otomobil satışlarının da azalmasına sebep oldu.


Otomotiv sektöründe yaşanan üretim sıkıntısı bazı otomobil markalarının fabrikalarını kapatması ya da üretimlerini geçici olarak durdurması ile sonuçlandı. Covid-19 sürecinin daha uzun bir süre devam edeceğini göz önünde bulunduran bazı markalar ise buna uyum sağlayabilmek ve müşterilerini kaybetmeden süreci en az hasarla atlatabilmek adına çeşitli üretimlere başladı.Çinli otomotiv şirketi Geely’nin virüs geçirmeyen otomobil ürettiğini duyurması, Mercedes-Benz tarafından duyurulan eve teslimat çözümleri sonrası Honda’dan da koronavirüse karşı önlem olabilecek “The Kurumask” adlı donanım geldi. Honda Japonya tarafından üretilen bu hava filtreleri, aracın içerisinde bulunan standart hava filtrelerinin üzerine yerleştiriliyor ve bu tasarım ile aracın içerisine virüs girişi kısıtlı hale getirilirken hava akışı sağlanarak aracın içindeki havanın her daim temiz kalması sağlanıyor.


15 dakika boyunca filtreleme işlemi yapan The Kurumask ya da Türkçe ismiyle “otomobil maskesi”nin çıkış noktası ise yusufçuk kuşları. Daha önce yapılan bir akademik araştırmaya göre yusufçuk kuşları, kanatlarının her daim temiz kalabilmesi için kanatlarının altında bulunan çok küçük genişlikteki sivri uçlardan bir sıvı salgılıyor. Sonrasında da bu salgı ile kanatlarını temizliyorlar.Honda’nın hava filtrelerinin üzerine eklenerek çalışan otomobil maskesi de benzer mantıkta çalışıyor. Klimadan yayılan hava virüs ve bakterilerin araçtan daima uzak kalmasını sağlıyor. Üzerinde dikene benzer milyonlarca telin oluşturduğu otomobil maskesi aslında bir insanın algılayamayacağı kadar küçük ve ince. Yani parmağımızı üzerinde dolaştırdığımızda pürüzsüz bir dokuyla karşılaşıyoruz.


Buna ek olarak Honda’nın araçlarda oluşması muhtemel paslanmaları önlemek için maskede kullandığı malzemeyi çinko-fostattan üretmiş. 

Şu ana kadar yapılan testlere göre The Kurumask, yalnızca 15 dakikada araçta bulunan virüslerin ortalama yüzde 99.8’ini temizliyor. Ancak eğer virüsler aracın yüzey bölümlerinde yer alıyorsa bunların temizlenmesi 24 saati buluyor.


Peki The Kurumask’ın kullanım ömrü var mı? Yapılan açıklamalar 15.000 kilometreden sonra The Kurumask’ın yok ediciliğinin son bulduğu ve kullanım ömrünün tamamlandığı yönünde. Yani 15.000 kilometreden sonra aracımızdaki otomobil maskesi koruyuculuğunu yitirdiği için değiştirilmesi öneriliyor.

Şimdilik yalnızca Japonya’da üretilen N-Box Kei modelinde kullanılan The Kurumask’ın satış fiyatı ise 61.99 dolar. Fakat koruyucu maskenin tüm modellerde yer alması için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Yorumlar

Daha Fazlası