Honda Cvt Şanzıman Nasıldır?

Honda Cvt Şanzıman Nasıldır?

Honda Cvt Şanzıman yumuşak bir sürüş ve yakıt tasarrufu sağlayan tam otomatik bir şanzımandır.

Honda CVT Şanzıman Nasıldır?

CVT  (continuous variable transmission) şanzımanlar en sorunsuz tam otomatik şanzımanlardandır. Motorun en verimli olduğu devir ve hız aralığında çalıştıklarından diğer otomatik şanzımanlara göre yakıt tasarrufu sağlarlar.

CVT şanzımanda diğer otomatik şanzımanlarda olduğu gibi bir dişli sistemi bulunmaz.  Hareket halinde çapları değiştirilebilen birbirine metal örgülü bir kayışla bağlı iki konik kasnaktan oluşur. Aracın hız ve yük durumuna göre kasnakların çapı değiştirilir. Bildiğimiz manada vites geçişi ve vites değişimi hissi olmaz.


Manuel yada otomatik şanzımanlı araçlarda hızlanmak ve vites değiştirmek için araç devri 4000 rpm lere kadar yükseltilir ve daha sonra vites geçişi gerçekleşir. Bu durum yakıt sarfiyatını arttırır. CVT şanzımanda ise motordan gelen güç sürekli olarak lastiklere iletildiğinden (sürüş daha yumuşak olur) araç ideal motor devrinde (2000-2500 rpm) kesintisiz olarak hızlanabilir. Bu, çapları sonsuz oranda değiştirilebilen kasnaklar sayesinde olur ve büyük oranda yakıt tasarrufu sağlar. Motor devri yükselirken motor sesi artmadığından ve vites değişim hissi olmadığından sürücülerde bir hissizlik uyandırır ve bu sürücülerin pek hoşuna gitmez.


Vites değişim hissi uyandırmak için günümüz CVT şanzımanlarında yazılımla sanal vites kademeleri oluşturulmuştur. Vites aynı zamanda vites kolu + ve - yönde hareket ettirilerek ve direksiyon arkasında bulunan kulakçıklarla da manuel olarak değiştirilebilir.


Sürücünün vites değişim hissini yaşaması ve daha spor bir sürüş keyfi elde etmesi amacıyla, sürücü bir alt veya üst orana (vitese) geçiş talep edinceye kadar kasnaklar belirli oranlarda sabit tutulur. Böylece kademeli şanzıman hissi oluşturulur.


Normal sürüşlerde D konumuna kullanılırken daha performanslı sürüş isteyenler için ek olarak S (sport )modu bulunur.


Honda'ya özgü Honda Control sistemi aracın daha sportif ve performanslı şekilde kullanıldığını tespit edebilir ve sürüş dinamiklerini buna göre ayarlayabilir. Bu durumda aracın yüksek motor hızı ve ivmelenmesini otomatik olarak korunur ve aracın en güçlü hız aralığında sürülmesini sağlanır.


Sonuç olarak Honda CVT yumuşak bir sürüş ve yakıt tasarrufu yanında klasik CVT'lerden farklı olarak daha hisli ve performanslı bir sürüş sunar.

Yorumlar

Daha Fazlası