Honda Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) Nedir? Nasıl Çalışır?

Honda Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi (CMBS) Nedir? Nasıl Çalışır?

CMBS, sürücüye yaklaşmakta olan araçlar, önündeki araçlar ve yayalar ile çarpışmaların önlenmesine yardımcı olur ve çarpışma durumunda oluşabilecek hasarı azaltır.

Honda Çarpışma Hafifletici Fen Sistemi (CMBS) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir Honda sürüş güvenliği teknolojisi olan Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, 15 km/s ve üzeri hızlarda devreye giren radar tabanlı otonom acil fren sistemidir. Sürücünün dalgınlığı ve dikkatsizliği sonucu, sürücüye yaklaşmakta olan araçlar, önündeki araçlar ve yayalar ile çarpışmaların önlenmesine yardımcı olur

Sistemde bulunan radar ve monoküler kamera 15 km/s ve üzeri hızlarda aracın önündeki 100m'lik mesafeyi sürekli olarak tarayarak hareketli ve sabit nesneleri tespit eder. Sistemde kullanılan radar genel olarak bisikletten büyük araçları algılar. Çarpışma ihtimali tespit ettiği anda ilk olarak sistem sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarır ve gaz pedalını titretir. Sürücü herhangi bir müdahalede bulunmaz ve çarpışma olasılığı devam ederse sistem 3 kez emniyet kemerini gerer, bırakır ve hafif bir frenleme uygular. Çarpışma olasılığının kesinleştiği 3. aşamada ise sistem ön koltuklarda oturan sürücü ve yolcuların emniyet kemerini gerer ve kuvvetli bir fren uygulayarak otomobili durdurur.

CMBS sürücü tarafından ön göğüste bulunan bir düğme ile açılıp kapatılabilir. Araç çalıştırıldığında kendiliğinden devreye girmez ve sürücü tarafından düğmeye basılarak aktif hale getirilmesi gerekir. CMBS düğme açık konumda olduğu sürece aktiftir.

Kir, çamur veya kar gibi şeyler radar sensörünü kapatarak algılamayı sınırlayabilir. Bu gibi durumlarda sistem sürücüyü azalan radar algılaması konusunda uyarır.

Honda CMBS teknolojisi ilk olarak Honda Accord ile Euro NCAP' ten ADVANCED ödülü almıştır.Yorumlar

Daha Fazlası