Honda Brake Hold, Elektronik Park Freni, Hill Holder Tüyoları

Honda Brake Hold, Elektronik Park Freni, Hill Holder Tüyoları

Honda araçlarımızın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için önemli tüyolar yazımızda.

Brake hold fren yapıp tam olarak durduğunuzda yani hızınız 0 km olduğunda, yokuşta ya da düz yolda olması farketmeksizin el freni çekilmiş gibi 10 dakika boyunca sabit durmanızı sağlayan sistemdir. Yani frene basıp tam olarak durduktan sonra brake hold çalışır ve ayağınızı frenden çekseniz bile gaza basmadıkça harekete izin vermez. Sistemin çalışması için emniyet kemerinizin mutlaka takılı olması gereklidir.


Eğer bekleme süresi uzun duruşlar yapıyorsanız brake hold sistemini açarak ayağınızı frende tutmaktan kurtulabilirsiniz. Acemi olup yokuş kalkış esnasında problem yaşıyor iseniz yine brake hold kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Asla geri kaymaz gaza basmadıkça hareket etmezsiniz.


Hill holder yani yokuş kalkış desteğinden de bahsedelim. Aracımızı kullanırken yokuşta durmamız gerekirse tekrar kalkış için ağamızı frenden gaza götürene kadar yani yaklaşık 3 saniye boyunca aracın geri kaymasını engelleyen sistem yokuş kalkış desteğidir. Eğer bu kadar sürede gaz vererek yola devam etmez isek araç geri kayar ve güçlü gaz vermez ya da hemen frene basmaz isek stop edebilir. Bu durum tamamen sürücü ile ilgili olup aracın destek sistemi ile bir ilgisi yoktur.


Elektronik park freni ise klasik el freninin tuş versiyonudur. Tuşu yukarı kaldırdığınızda çalışır aşağı indirdiğinizde kapanır. Yokuş yerlerde aracınızı park edecek olursanız aşağıdaki sıralamaya dikkat etmeniz aracınızın motor sağlığı açısından çok önemlidir.


1. Ayak freni ile aracı durdur.

2. Vitesi N konumuna al.

3. El frenini çek.

4. Ayağını frenden kaldırıp yükü el frenine bindir.

5. Tekrar frene basıp vitesi P konumuna al.


Bu adımlara dikkat ederek aracınızı park ederseniz aracınızın yükünü el frenine vererek şanzımana özellikle tahrik miline zarar vermesini engellemiş olursunuz.


Son olarak kırmızı ışıkta vitesi N konumuna getirmeli miyiz sorusunu yanıtlayalım. Aracınız CVT ya da klasik 4 ileri şanzıman ise vitesi N konumuna almanız şanzıman için önemli değildir. Ama alırsanız da aracınız kendini ileri doğru atmaya çalışmayacağı için çok az miktarda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Aracınız şanzımanı kuru tip (DSG, EDC gibi) ve start-stop kullanmıyorsanız mutlaka vitesi N konumuna almalısınız. Aksi durumda dişli problemleri yaşamanız kaçınılmaz olur. Özellikle İstanbul'da yoğun trafikte kullanılan DSG şanzıman araçlarda görülen şanzıman arızasının temelinde duruşlarda start-stop kapalı ve vitesi N konumuna almamak yatmaktadır.

Yorumlar

Daha Fazlası