Honda Arıza Lambaları

Honda Arıza Lambaları

Honda markalı araçların arıza lambaları ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz


Kontağı açtığınızda yanar ve motorda herhangi bir problem yoksa kendiliğinden söner. Eğer lamba sönmediyse motorda, emisyon sisteminde yada elektronik sistemlerde bir sorun var demektir.

Düşük yağ basıncı uyarı lambası motor çalışırken yanar ve motor için yeterli yeğ basıncı olduğu taktirde söner. Sürüş esnasında yanmaya devam ediyorsa motor yağ almıyor demektir ve bu büyük sorunlara yol açabilir motor hemen durdurulmalıdır.

Kontak açık durumdayken yanar ve motoru çalıştırdığımızda söner. Motor çalıştığı halde sönmüyorsa akü şarj olmuyor demektir. Şarj olmayan akü zamanla bitecek ve motor stop edecektir.

ABS (kilitlenme karşıtı fren sistemi) sisteminde bir problem olduğunda yanar. Lamba bir çok sebepten dolayı yanabilir bu yüzden aracı Honda teşhis bilgisayarına bağlamak gerekir.

VSA (araç denge kontrol sistemi) ABS,TCS,EBD ve EBA gibi sistemlere ek olarak yanal kaymaya da kontrol sağlar. Bu sistem araçtaki ani hareketleri kontrol ederek savrulmayı en aza indirir.

El freni lambası kontak açıkken el freni çekiliyse yanar, el freni indirilince söner. Araç ilerlerken hala yanmaya devam ediyorsa ya tam inmemiştir ya da mekanizmada sorun var demektir.

Isıtıcı buji lambası sadece dizel araçlarda bulunur. İlk çalıştırmada dışarısı çok soğuksa motor yakıt sistemi ısınması için kısa bir süre yanar ve söner. Sürüş esnasında hala yanıyorsa ısıtıcı sistemde bir sorun var demektir.


Hava yastığı uyarı lambası kontak açıkken yanar ve herhangi bir sorun olmadığında söner. Uyarı lambası sönmüyorsa hava yastığı sistemlerinde bir problem var demektir.

EPS uyarı lambası elektrikli direksiyon sisteminde bir problem olduğunda yanar. Bu lamba yanarken direksiyonda sertleşme olabilir. Lamba yanıyor ve direksiyon normalse araç durdurulup yeniden çalıştırılmalıdır.

ECON sistemi açık olduğunda motor, ani tepkileri minimum seviyeye indirerek daha ekonomik bir sürüş sağlar. Sistem açıkken

elektrik ve klima sistemlerinin yükü en aza indirilir ve yakıttan tasarruf sağlanır.


Yorumlar

VELİ ÇOŞKUN
Güzel içerik econ tuşunu merak ediyordum. Teşekkürler

Daha Fazlası