Honda Araçlarda L ve S Modu Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Honda Araçlarda L ve S Modu Nedir, Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Otomatik vites Honda araçlarda bulunan L ve S modunun özelliklerini sizler için açıkladım.

Aracınızı kullanırken yokuş aşağı gittiğinizde D modunu değiştirmezseniz hızlanmaya devam edersiniz. Yavaşlamak istediğinizde mutlaka frene basmanız gerekir. Eğer fren kullanmadan motor freni ile yavaşlamak istiyorsanız L ya da S modunu kullanmanız gerekir. L düşük devir anlamına gelir, S ise spor modu simgeler. Bazı Honda araçlarda sadece S modu da olabilir ama yokuş aşağı kullanımda motor freni yapmak isterseniz L ile aynı amaca hizmet eder.


Bunun için dururken ya da hareket halinde farketmez vitesi L ya da S moduna alırsınız ve F1 kulakçıklar varsa bu kulakçıklar ile seçtiğiniz vitesin devrinde giderek hızlanmayı engellemiş olursunuz. Özellikle karlı havalarda bu modları kullanmak kayma tehlikesini asgariye indirecektir. 


Ayrıca S modunu daha çabuk hızlanmak istediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Bu mod vites geçişini sizin istediğiniz zamanda yapabilmenizi sağlar ya da sistemde tanımlı aralıkları genişletir. Böylece bir viteste daha uzun süre kalır daha çabuk hızlanırsınız.  


CVT şanzımanlar (Continuously Variable Transmission) sürekli değişken aktarım yapan şanzımanlardır. Kısaca ifade edecek olursak CVT şanzımanda vites olmaz. Sürekli bir aktarım ile hızlanma sağlanır. Bu nedenle F1 kulakçık kullanırken gördüğünüz vitesler Honda tarafından belirli aralıklarla sınırlandırılmış olduğu için vardır. Yani 5 ileri de 7 ileri de 9 ileri de konumlandırılabilir. Ayrıntılı bilgiyi https://hayathonda.com/makale/honda-cvt-sanziman-nasildir_33 yazımızda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Daha Fazlası