Honda ACC (Adaptive Cruise Control) Nedir, Nasıl Çalışır?

Honda ACC (Adaptive Cruise Control) Nedir, Nasıl Çalışır?

Adaptive Cruise Control, aracınızın hızını öndeki aracın hızına göre uyarlayabilen sistemdir.

Honda ACC (Adaptive Cruise Control) Nedir, Nasıl Çalışır?

Adaptive Cruise Control (Uyarlanabilir Sabit Hız Kontrolü), aracınız trafikte seyir halindeyken önünüzdeki aracın değişken hızlarına uyum sağlamak ve takip mesafesini korumak için araç hızını ayarlar. Honda uyarlanabilir hız sabitleyici sistemi sürücünün daha güvenli yolculuk yapmasına yardımcı olur.

30km/s - 180km/s hızları arasında ön amblem arkasındaki radar dalgalarını kullanarak çalışır. Radar ünitesi öne doğru 70 metrelik bir alanı izler, öndeki aracın hızını ve aradaki mesafeyi daima kontrol altına alır. Sürücü ACC'yi çalıştırarak maksimum hızı ayarlar. Araç ayarlanan hızı korur ve öndeki aracın hızına göre takip mesafesini ayarlayarak frenleme yapar ya da aracın hızını arttırır.

Aracın önüne sabitlenmiş hızın altında bir araç çıkarsa ACC aradaki mesafeyi korumak için gaz kelebeğini kapatarak hızı düşürür, aradaki mesafe daha çok daralırsa frenleri kullanarak yavaşlatır

Araç önünde daha yavaş giden bir araç tespit ettiğinde sürücü sesli ve görsel olarak uyarılır, ACC sitemi frenleri etkinleştirir ve öndeki aracın hızına göre aracı yavaşlatır. Öndeki araç hızlandığında ise önceden belirlenen maksimum hızı geçmeyecek şekilde aracı hızlandırır.

ACC sisteminin daha gelişmiş hali olan i-ACC ise hem rahatlık hem konfor hem güvenlik sunarken aynı zamanda riskleri bile hesaplayabilir. Örneğin araç sağ şeritte boş bir yolda ilerlerken sol şeritteki araçların hızlarını takip ederek aracın önüne çıkma riskini hesaplayabilir.

Aşağıdaki koşullarda ACC’yi kullanmayınız.
• Trafiğin yoğun olduğu yollarda veya sürekli dur-kalk trafikte.
• Keskin virajlı yollarda.
• Ayarlı araç hızı aşılabileceğinden dik yokuşları bulunan yollarda. Bu tip durumlarda, ACC ayarlı hızı korumak için frenleri uygulamayabilir.

Yorumlar

Daha Fazlası