Honda 2. El araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Honda 2. El araç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İkinci el araç alım satımında dikkat edilmesi gereken genel kurallar ve bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler bu yazımızda.

İkinci el Honda alırken nelere dikkat etmeliyiz

Honda marka araçlar ikinci elde yüksek oranda tercih edilen araçlar olduğu herkes tarafından bilinir. Bunun en önemli sebebi sorunsuz bir motora sahip olması ve genel anlamıyla imaj kalite ve konfor yönünden aynı segmentteki araçlardan hayli üstün olması diyebiliriz. 

2.El Honda Neden Değerlidir?

Genelde gerçek Honda kullanıcıları araçlarının bakım aralıklarına zamanında yaptıran hayat kalitesine de önem veren kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Honda araçlarını ikinci elde tercih ederken mutlaka yetkili servislerde ekspertize sokmanın çok faydalı sonuçları vardır. Üretici talimatları doğrultusunda,  Honda araçlarının her 10.000km bir ya da yılda 1 kez (hangisi önce dolarsa şeklinde) bakıma ihtiyaçları vardır. O yüzden aracın geçmişini yetkili servislerden öğrenmeden satın alma işlemini gerçekleştirmeyin. Bu bilgiler sizin araç alımında pazarlık sürecini yönetmenize yardımcı olacaktır. Ekspertizde fren durumları şayet ihtiyaç varsa disk balata, lastik, bakım durumlarıyla ilgili fiyatları öğrenip pazarlık aşamasında kullanabilirsiniz. Yedek anahtarı kaybolan araçlarda güvenlik zafiyeti oluşmaması için sistemin komple değişmesi gereklidir. Bu da hayli masraflıdır. İmmobilizer i kilitli araçlar olabilir, yetkili servisten konuyla ilgili bilgi ve destek alınması yararınıza olacaktır.

Honda Otomobiller ve Garanti Süreci

Honda araçları 6 yıl yada 150.000km garanti kapsamında satışa sunuluyor. Bu garantinin şartları garanti kitapçıklarında yazılıdır. Bu garanti için herhangi bir ekstra ücret ödenmiyor. Birçok markada uzatılmış garanti için hatırı sayılı ücretler ödenir. Bu da pazarlık aşamasında kullanabileceğiniz önemli bir bilgi. Garanti kapsamından çıkmış araçlar model ve model yılına göre piyasa rayiç bedelinden 7 bin tl ile 15 bin tl arasında daha uyguna alınabiliyor. Burada garantiyi etkileyen en önemli koşul aracın bakımlarının düzenli ve eksiksiz, hasar, onarım, aksesuar gibi tüm işlemlerin yetkili servislerde yapılmasıdır.

Neden Yetkili Honda Servislerden Yardım Almalıyım?

Normalde batı ülkelerinde ikinci el araç alımında elektronik donanımının sağlıklı çalışması, motor şanzıman diferansiyel gibi önemli ve fiyatta yüksek parçaların ya da sistemlerin aktif bir şekilde çalışması ve araç garantinsin devam ediyor olması araç fiyatlandırılmasında daha önemlidir. Ama bizim ülkemizde maalesef aracın dış yapısında değişen boyalı parçanın olup olmaması fiyatı daha çok etkiliyor. Burada aracın nerede işlem gördüğü ve hasar kaydı miktarı gibi bilgiler önemli. Yüksek hasar kaydı yetkili servislerin dışında yapılmışsa bu araçlardan kesinlikle uzak durulması gerektiğini söylemek mümkün. Çünkü sigorta şirketleri hasar gören araçları yüksek oranda pert etmiyor ve sovtaj denilen işleme tabi tutuyor.  Yani açık arttırmayla satıyor. Bu araçlar da daha sonra birileri tarafından satın alınıp uygun olmayan şartlarda tamir edilip piyasaya çıkabiliyor. Özellikle Honda araçları ikinci elde çok tercih edilen araçlar olduğu için bu alanda bir rant oluşturuyor. Bu sebeple yetkili servislerde ekspertiz yaptırmak sizi güvenli bölgede tutar. Ayrıca ekspertiz hizmeti veren irili ufaklı işletmelerin bazı galerilerle off the record anlaşmaları olabilir, ekspertiz için sizi özellikle bir yere yönlendirmelerine izin vermeyin .

Genellikle kurumsal köklü firmalardan ikinci el araç satın almak sizi hukuki ve bu tip risklerden uzak tutar. Ama ben ille de elden alacağım derseniz. Alım satım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsurlara değinelim. Araç motor numarası ve şasi numarasını ruhsatta yazanla teyit edin. Araç satış rakamları noterde beyan edilen bedelle aynı olsun. Parayı havale etmek elden vermekten daha mantıklı bir hareket olur. Aracı aldığınız kişi (noterde satışı aldığınız şahıs) kimse parayı aynı kişinin hesabına yatırıyor olduğunuzdan emin olun. (Annesi teyzesi bile olmasın) Size vekâletle satış yapılıyorsa bile parayı aracın gerçek sahibinin hesabına yatırıyor olduğunuzdan emin olun TC kimlik numaralarına dikkat edin. Aynı isimde farklı TC numaraları olabilir.

İspatı mümkün haklı olduğunuz bir mağduriyet yaşadığınızda bile bu tür olaylarda davalar sandığınızdan uzun sürebilir çok karmaşık bir hale dönüşebilir.

İkinci el yüksek modelli bir araç almayı düşünürseniz, o aracın 0 fiyatı ile mukayese yapmayı ihmal etmeyin, burada mukayese yaparken aracın 0 km fiyatını, dönemsel satış kampanyalarını ve uygulanan indirimleri mutlaka araştırın, günümüzden örnek verecek olursak,  x model için tavsiye edilen liste satış rakamı  100.000tl hurda desteği, takas desteği ile mesela 90.000 tl birde bayi iskonto da yapınca rakam 85.000 tl geliyor diyelim, aynı araç için ikinci elde 10.000 km de 1 yaşında satış sitelerinde istenen rakamı 88.000 tl satıcıya fiyat yüksek değil mi diye sorunca sıfırı zaten 100.000 tl cevabı almak karşılaşacağınız bir cevap olur. Bu tip kurnazlıklara dikkat edin.

Yorumlar

Daha Fazlası