Hava Filtresinin Önemi Nedir? Neden Orjinal Honda Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Hava Filtresinin Önemi Nedir? Neden Orjinal Honda Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Orijinal Honda hava filtresi kullanarak mootrunuzun ömrünü uzatabilirsiniz.

Hava Filtresinin Önemi Nedir? Neden Orjinal Honda Hava Filtresi Kullanmalıyım? 

Motorun verimli çalışabilmesi için yeterli miktarda temiz hava ile beslenmesi gerekir. Motora alınan  havanın toz, kir vb. partiküllerden arındırılmış olması gerekir. Hava filtresi tam olarakta bu görevi üstlenir. Hava filtrelerinin filtreleme özelliğinin iyi olması yanında düşük hava direncine de sahip olması gerekir. Bu sayede motora istene miktarda hava zorlanmadan alınır ve motor performansı iyileşir.

Eğer aracınızı sürekli şehir içinde kullanıyorsanız hava filtreniz egzoz gazlarından dolayı daha fazla kirlenir. Ya da şantiye tarzı tozlu ve kirli ortamlarda kullanıyorsanız yine hava filtreniz beklenenden erken tıkanabilir. Bu tür durumlarda hava filtresi değişim periyodunu daha kısa tutmanız gerekir.

Tıkalı Hava Filtresi Hangi Arızalara Neden Olur?

Motora yeterli hava alınamayacağından silindirlerde verimli bir yanma gerçekleşmez ve motor yeterli güç üretemez, gaz pedalına bastığınızda araç gerekli gücü üretemediğinden hızlanamaz

Bu durumda gaz pedalına daha fazla basma ihtiyacı hissedersiniz ve bu da yakıt tüketimini arttırır.

Silindirlere yeterli hava alınamaması sonucu kötü bir yama gerçekleşir ve egzozdan siyah duman çıkar ve buda çevre kirliliğine neden olur.

Hava Filtresinin Değiştirilmemesi 

Hava filtresini kirli ve tıkalı olarak kullanmak ilerleyen zamanlarda filtrenin deforme olmasına, yırtılmasına neden olabilir. Bu durumda havayla birlikte silindirlere alınan toz ve vb. partiküller silindirlerin ve pistonların zarar görmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak yanma odasına yağ sızabilir ve egzozdan mavi duman çıkar.Aracın yağ tüketimi artar ve bu erken fark edilmezse büyük motor arızalarına neden olabilir.

Neden Orjinal Honda Hava Filtresi Kullanmalıyım?

Orijinal hava filtreleri bir viskoz tipi filtre kağıdı kullanırlar. Viskoz tipi filtre kağıdına özel bir yağ uygulanmıştır.

■ Honda tarafından geliştirilen hava filtreleri, ince toz ve kirleri tutan hava delikleri olan özel bir filtre kağıdı ile tasarlanmıştır. Filtrenin yüzey alanı modele göre farklılık gösterir.

■ Minimum hava akış direncinden dolayı hava emme verimliliği yüksektir.

 ■ Özel filtre kağıdı malzemesi ve yapısı hava filtresinin uzun ve verimli çalışma ömrü sağlar.

Hava filtrelerinin görünümleri aynı olsa dahi orjinal Honda hava filtreleri muadillerine göre üstün mukavemet, daha geniş filtreleme alanı, daha iyi filtreleme sunar.

Yorumlar

Daha Fazlası