Dizel Motor Nasıl Kullanılır, Nelere Dikkat Edilir, Ömrü Nasıl Uzatılır?

Dizel Motor Nasıl Kullanılır, Nelere Dikkat Edilir, Ömrü Nasıl Uzatılır?

Eğer dizel motor tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik.

1. VurdurmaAraç boşta iken iterek ya da yokuş aşağı inerken aniden frene basarak aracı çalıştırmaya denir. Eskiden aracımız çalışmadığında 'vurdurarak' çalıştırırdık. Yeni nesil dizel motorlarda ise araç çalışmazken motora yağ pompalanmaz. Yağsız çalışan motor çok büyük sorunlara yol açabilir.

2. YakıtBir kez bile olsa kalitesiz mazot kullanmanız aracınızda geri dönülmez sorunlara yol açabilir.

3. Periyodik Bakım Aracınızın yıllık yada belirli kilometre kullanım sonrası bakımlarını yaptırmanız çok önemlidir. Bu bakımlarda orijinal parça kullanımı ve yetkili servis marifetiyle yapılması motorunuzun ömrünü uzatacaktır.

4. Hemen ÇalıştırmamaMotoru çalıştırmadan önce uyarı ışıklarının sönmüş olması dizel motorda önemlidir. Çalıştırdıktan sonra ani kalkışlar bujiler tam ısınmadığı ya da hava soğuksa yakıtın katılaşmış olması gibi nedenlerle önerilmez. Ancak motoru ısıtmanın en çabuk yolunun da bir müddet yavaş ve sakin sürüş olduğu unutulmamalıdır.

5. Optimal Devir Aracınızı 2000-3000 devir arasında kullanmak motoru yıpratmaz, yakıt tasarrufu sağlar.

6. Park Aracınızı stop etmeden bir dakika kadar rölantide çalıştırmak hem turboları yıpratmaz, hem de motor ısısını düşürür. 

7.  Yakıt Seviyesi

Son olarak depoyu tam doldurmak ve sıfıra inmeden yakıt almak motoru aynı kalite mazotta uzun süre kullandığınız için ömrünü uzatan bir faktördür. 

Yorumlar

Daha Fazlası