Araç İnceleme: Honda Civic Type R 2021 Limited Edition Hangi Özellikleri İçeriyor?

Araç İnceleme: Honda Civic Type R 2021 Limited Edition Hangi Özellikleri İçeriyor?

2021 yılında sınırlı sayıda üretilmesi planlanan Honda Civic Type R Limited Edition, standart Civic Type R’ı geride bırakan özellikleriyle göze çarpıyor.

Honda Civic’i performans anlamında zirveye taşıyan Type R, karşımıza sınırlı sayıda üretilecek olan Limited Edition versiyonuyla çıkmıştı.  Yalnızca sarı renkte üretilen bu model standart versiyonuna göre çok daha hafif olması ve yüksek performansta sürüş deneyimi sunmasıyla ön plana çıkıyor. 


Fark ettiğimiz ilk değişiklik Honda Civic Type R Limited Edition’ın rengi. Phoenix Yellow olarak adlandırılan bu parlak renk son derece çarpıcı ve dikkat çekici. Bu canlı rengin, aracın siyah renkli tavanı ile uyumlu bir bütünlük oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu uyum Civic Type R Limited Edition’ın aynaları ve kaputundaki hava girişi ile tamamlanıyor. Bunun yanı sıra araçta, BBS’in 20 inçlik jantları da gözümüze çarpıyor. Alman menşeili BBS daha önce Honda’nın NSX ve S2000 modelleri için de tekerlekler üretmişti.

Limited Edition’da kullanılan tekerlekler standart versiyonun taşıdığı tekerleklere göre 8 kilogram daha hafif. Bunun da araca keyifli ve hafif bir sürüş deneyimi kazandırdığı aşikar. Ayrıca Honda bu modelde çeşitli alanlarda tasarruf da sağlamayı hedeflemiş. Tavan, gösterge paneli, yedek lastik kapağı bunlardan bazıları. Standart Civic Type R’dan 31 kilo daha hafif olduğu belirtilen Limited Edition’ın Avrupa’da üretilecek versiyonunda ağırlıktan tasarruf sağlamak amacıyla klima ve bilgi –  eğlence sistemleri yer almayacağı da duyuruldu. Bu da Avrupa’daki aracın ağırlığını azaltarak 47 kilogram daha hafif olmasını sağlamış olacak.

ABD’de piyasaya sürülecek modele ise klima, bilgi-eğlence, acil durum freni ve hız sabitleme özelliklerini içeren Honda Sensing güvenlik özelliklerinin dahil edileceği duyuruldu.

Yol yapısına ve hıza bağlı olarak araçta meydana gelebilecek sarsıntıyı önlemek amacıyla Civic Type R Limited Edition’da yenilenmiş amortisörler bulunuyor. Direksiyonu da yeniden kalibre edilen bu araçta LogR veri kayıt sistemi yer alıyor. Yeni süspansiyonlar ve direksiyon sistemiyle Civic Type R Limited Edition’ın yol tutuşunu da büyük oranda arttırdığını söylemek mümkün.

Turboşarjlı 2.0 litrelik motoru hala 310 bg güç ve 400 Nm tork üreten Civic Type R Limited Edition’da, üretilen bu güç 6 ileri vitesli manuel bir şanzıman aracılığıyla dört tekere de aktarılıyor. Yapılan testlerde bu yeni aracın fabrika çıkışlı bir Honda Civic olduğu belirtilse de birçok anlamda standart modelden ayrıştığını görüyoruz.

Yorumlar

Daha Fazlası