Araç Değer kaybı Nasıl Talep ederim? Hangi Durumlarda Değer Kaybı Talep edebilirim.

Araç Değer kaybı Nasıl Talep ederim? Hangi Durumlarda Değer Kaybı Talep edebilirim.

Araç değer kaybı nedir? Değer Kaybı Nasıl Belirlenir?, Değer Kaybı Hangi şartlarda talep edilir, süreç nasıl işler?

Araç değer kaybı nedir?

Değer kaybı tazminatı, İki ya da ikiden fazla aracın karıştığı kazalarda hatalı tarafın, mağdur tarafın aracıyla ilgili araç tamiri, aracın pert olma durumu, ya da yaralanma, ölüm ve benzeri koşullarda oluşan tazminatların ödemesinin yanı sıra mağdur kişinin aracında hasardan kaynaklanan araç değer kaybının da ödenmesidir. Zorunlu trafik sigortası hatalı kişinin yerine teminatlar çerçevesinde ödeme yapar. Teminatların yetersiz olduğu koşullarda kalan miktarlar hatalı kullanıcının şahsına rücu eder. 

Değer Kaybı Nasıl Belirlenir?

Değer kaybı miktarları düşündüğünüzden az veya çok çıkabilir. Bu miktarlar hazine müsteşarlığının algoritmaları kullanılarak araç modeli, model yılı değişen parçalar, hasar miktarı, araç fiyatı gibi parametreleri içeren kapsamlı programlarda bağımsız oto eksperleri tarafından belirlenir. Genelde avukatlık bir iş yoktur, ama avukata %30 civarında gelen tazminattan ödeme yapmak isteyenler yola avukatla devam edebilir.

Değer Kaybı Hangi şartlarda talep edilir, süreç nasıl işler?

Süreç, servisinizde hasar dosyasının açılmasıyla başlar hasar dosya numarası oluşur. Servis danışmanınızdan hasar no’ yu öğrenip, tramerde ki hatasız olduğunuz raporda çıkınca,  bölgedeki eksperlerden (servisinizden bölgenizdeki değer kaybı raporlayan eksperleri sorabilirsiniz.) küçük bir ücret karşılığında raporunuzu alabilirsiniz(ödediğiniz eksper raporu ücretini de belgeleyin çünkü bunu da talep edeceksiniz) ve karşı tarafın sigorta şirketine iadeli taahhütlü şu numaralı dosyanın, bu eksper raporuna göre şu meblağın şu banka numarasına gönderilmesini talep ederim şeklinde dilekçe yazıp postayla gönderin. Bu belgelerle başvurudan 15 iş günü içinde bu meblağın sigorta şirketi tarafından tarafınıza ödenmesi zorunludur. Bazı sigorta şirketlerinin web sitelerinde değer kaybı bölümleri de var belgelerinizle birlikte oradan da başvurma imkânınız var. 

Değer Kaybı kendi Sigorta Firmamdan Mı Karşı Taraftan mı Talep EdilirDeğer kaybı için başvuruyor olduğunuz hatalı olan tarafın sigorta şirketi. Diyelim ki 15 gün içinde ödenmedi, sigorta şirketi ödemeyi yapmadı, iletişime geçtiniz ve sizi oyalıyor ya da geçiştiriyorlar. O zaman noterden hatalı araç sahibine ve sigorta şirketine protesto çekin, hala ödeme yapmıyorlarsa hatalı sürücü ve sigorta şirketini birlikte dava edebilirsiniz. Sonunda çıkacak avukat masrafları faizler ve mahkeme harçları en sonunda şahsa ya da sigorta şirketine pahalıya patlayacağı için bu raddeye gelmeden ödeyeceklerdir, yeter ki sigorta şirketi sıkıntılı olmasın.

Burada kısaca bir talep kısmı var ‘’ben değer kaybımı bu belgelere istinaden talep ediyorum.’’ şeklinde…. siz talep edin. Ödemezlerse hukuki boyutuna geçin. Çünkü ödeyip ödemeyeklerini bilmeden başta avukat nezlinde işleme devam ettiğinizde avukatta aynı yolu izleyecek ve %30 unu sizden alacak. Bu avukatlar için ciddi bir gelir kapısı haline gelmiş durumda, yaptıkları iş sadece sizin adınıza talep etmek, sizde talep edebilirsiniz.

Kasko ve Sigorta Yaptıracaklar Dikkat

Hatalı taraf bir gün sizde olabilirsiniz. Malesef şöyle bir davranış şekli var; ‘’kaskom iyi olsun trafiği en ucuzundan kes’’ Bazı sigorta şirketlerinin ödeme kapasitesi düşük, bazıları da sorumsuz davranabiliyor. Bu tip işlemler şahıslara rücu edilebiliyor. Zorunlu trafik sigortasının önemini de azımsamayın. Herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için başta servisinizin anlaşmalı olduğu ve güvenilir sigorta şirketlerini ve acenteleri tercih edin.  

Yorumlar

Daha Fazlası