Akıllı Honda Teknolojileri

Akıllı Honda Teknolojileri

Akıllı Honda teknolojileri siz hem güvenli hem de konforlu bir sürüş deneyimi sunar.

Akıllı Honda Teknolojileri

Honda hem güvenlik hem de sürüş konforu anlamında oldukça zengin akıllı teknolojileri sahip. İşte çeşitli donanım paketleri kapsamında satın alabileceğiniz akıllı teknolojiler.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi

Bu sistem 100 m uzaklığa kadar trafik levhalarını algılayabiliyor ve çoklu bilgi ekranı (MID) üzerinden sürücüye bildiriyor. İki trafik levhasını aynı anda ekran üzerinde gösterebiliyor. Tespit edilen trafik işareti 20 saniye civarı bilgi ekranında gösterilir. Araç yeni bir işaret tespit ettiğinde değişir.

Akıllı Hız Limitleyici (ISL)

Akıllı Hız Limitleyici Trafik İşareti Tanıma sistemi ile entegre şekilde çalışıyor. Trafik işareti tanıma sisteminin algıladığı hız limitlerine göre aracın hızını ayarlıyor. Bu sayede sizi olası radar cezalarından kurtarabiliyor. Akıllı hız limitleyici tarafından belirlenen değer hız arttırma ve azaltma düğmelerine basılarak (+-) km/sa aralığında değiştirilebilir.

Şerit Takip Uyarı Sistemi

Yol üzerinde bulunan yol şeritlerini algılayan ve dikiz aynası arkasına konumlandırılmış bir kamera sayesinde çalışıyor. Aracınızın seyrettiği şeritten kontrolünüz dışında ayrılması durumunda sizi uyarıyor. Bu uyarıyı hem görsel hem de işitsel olarak yapabiliyor.

Bu sistem, çok amaçlı kamera, gösterge kontrol modülü, VSA kontrol ünitesi ve direksiyon açı sensöründen gelen sinyallere bakarak aracı sürücünün aktif olarak kullanıp kullanmadığı tespit eder.

Çarpışma Uyarı Sistemi

Sistem aracın kamera görüntülerini kullanır. Seyir halindeyken önünüzde yavaşlayan ve ya duran bir nesne tespit ederse sistem sesli uyarı verir ve ekranda bir görsel yanıp söner, Sistemin aktif olabilmesi için aracın hızını minimum 15 km/sa olması gerekir.

Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi

Sistem dikiz aynasında bulunan kamera sayesinde karşı yönden yaklaşan bir aracın ışığını ve ya öndeki aracın stop ışığını tespit ettiğinde uzun farlardan kısa farlara geçiş yapar. Işık kaynağı kaybolduğunda tekrar uzun farlara geçiş yapar.

Sistem gece sürüşünde araç hızı 40 km/sa üstünde olduğunda ve farlar otomatik konumdayken çalışır.

Şehir İçi Aktif Fren Sistemi

1: Sistem, şehir içinde 5-32 km/s arasında bir hızla seyir halindeyken, olası bir çarpışmayı önlemek için önünüzdeki araçla aranızdaki mesafeyi dikiz aynası arakasına yerleştirilmiş bir lazer sensör sayesinde denetliyor.

2: Belirlenen araca yaklaşmaya devam ederseniz , sizi çoklu bilgi ekranı üzerinden görsel ve işitsel olarak uyarıyor

3: Eğer hala bir tepki vermemişseniz ve çarpışma kaçınılmaz hale geldiyse, Şehir İçi Aktif Fren Sistemi devreye giriyor ve seyir hızını en aza indirmek üzere acil fren yapıyor. Sistem, sürüş şartlarının da uygun olması halinde çarpışmanın önüne geçebiliyor.

Düz vitesli araçlarda sistemin otomatik frenlemesi durdurulduğunda araç stop edebilir.

Sistem çoklu bilgi ekranı üzerinden kapatılabilir. Fakat araç stop edildikten sonra tekrar çalıştırıldığında otomatik olarak devreye girer.

Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA)

Araç Denge Kontrol Sistemi sensörlerden gelen verileri kullanarak, sürüş esnasında dört lastiğin maksimum tutunma ve kontrolü için gerekli olan güç veya fren değerlerini hesaplayarak yanal kayma kontrolü sağlar. Olası bir tutunma kaybında sistem, motor torkunu ayarlayarak ve her bir tekerleğe bağımsız fren yaptırarak kontrollü bir şekilde aracın sürüş güvenliğini sağlar. ABS, TCS, EBD ve EBA sistemleriyle beraber güvenli ve kontrollü bir sürüş sağlar.

Yokuşta Kalkış Desteği

Bu sistem yokuşlarda kalkış yaparken devreye girerek aracın geri kaymasını bir süreliğine engelliyor. Aracın eğim sensörü verilerini kullanarak ayağınızı frenden çektiğiniz andan itibaren 1.5 saniye boyunca frenlemeye devam ederek aracın geri kaçmasını engelliyor.

Yorumlar

Daha Fazlası