2020 Model Yeni Honda Civic Eco Nasıldır, Alınır mı? Test Sürüşü Deneyimi

2020 Model Yeni Honda Civic Eco Nasıldır, Alınır mı? Test Sürüşü Deneyimi

Honda'nın fabrika çıkışlı LPG'li modelini sizler için deneyimledim.

1972 yılından bu yana 10 nesildir üretilen Honda Civic, Eco modelinde LPG kullanımı ile öne çıkıyor. Sonradan takılan LPG ile farkı ise motorunun LPG kullanımına uygun şekilde üretilmesi. Benzinli versiyona göre 27 parçasında farklılık var. Bu sayede benzinli motora göre daha fazla ısınan ve arıza yapma ihtimali olan parçalar güçlendirilmiş ve 6 yıl-150bin km garanti LPG'li modellerde de sağlanmış.

Yeni Civic'te piano black ön panjur dikkat çekiyor. Krom panjur ise Elegance pakette devam. Donanım paketine göre 16-17 inç jantlar kullanılmış. Matrix Led farlar, elektrikli ve kapanan yan aynalar, kararan dikiz aynası, geri görüş kamera, ön-arka park sensörleri, ısıtmalı ön koltuklar standart olarak sunulmuş. Benzin ve LPG girişi aynı yerde. 

2020 honda civic sdn 2

Hayalet mavi ekranda LPG kullanım göstergesi mevcut. Multimedya ekranda fonksiyonlar arası geçiş hızı artmış, manuel ses açma tuşu ve fiziksel tuşlar eklenmiş. Kamera çözünürlüğü mükemmel olmasa da yeterli. Sınıfına göre son derece geniş bir iç hacmi ve ferah bir kabini var. Bu kadar şık bir araçta ambians aydınlatma olmayışı göze çarpan bir eksiklik. Executive pakette anahtarsız giriş ve çalıştırma, deri koltuklar, çift yönlü dijital klima var. Piano black panjur ve 17 inç jant da eklenince bu farklar için 12bin TL civarına mal oluyor.

CVT şanzımanda en çok eleştirilen vites atamama hissi Civic'te en aza indirilmiş durumda. 125 beygirlik 1.6 atmosferik motor 152 n/M tork üretiyor ki normal kullanım için son derece tatminkar. Benzinden LPG'ye geçtiğinizde hiçbir titreme yok. 188 km hıza ulaştığım halde araçta en ufak bir zorlanma hissetmedim. Daha performanslı kullanmak isterseniz sanal vites oranlı F1 kulakçıkları kullanmanız mümkün. 


Yol bilgisayarında ortalama benzin kullanımı şehir içi 8 litre civarı, LPG ise 10 litre. LPG deposu 32 litre ama güvenlik amaçlı 28 litre alabiliyor ve 300 km civarı yol yapabiliyorsunuz. Benzinli model ile arasındaki 10bin TL fiyat farkını yıllık 20-25bin km yol yapıyorsanız bir yılda amorti edecektir. Normalde %50 civarı sağlanan tasarruf bu günlerde brent petroldeki düşüşün fiyatlara yansıması nedeniyle %40 civarında. 

Uzun yıllar kullanmayı düşünenler için Civic Eco çok ideal bir sedan. Dizel seçeneklerine göre fiyatı 50bin TL kadar düşük. Zaten bu nedenle en çok satılan sedan modellerinden biri durumunda. Tasarım, teknoloji, ferah iç mekan, kaliteli malzeme ama ekonomik yakıtlı araç arıyorsanız Honda Civic Eco ideal bir seçim olacaktır.Yorumlar

Daha Fazlası